<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.4 > Sanal Konaklar

IP’ye Dayalı Sanal Konak Desteği

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

Support Apache!

Ayrıca bakınız:

top

IP'ye dayalı sanal konak desteği nedir

IP'ye dayalı sanal konak desteği, bir isteğin alındığı IP adresi ve porta bağlı olarak farklı yönergeleri uygulamak için bir yoldur. Özetle, farklı siteleri farklı portlardan ve arayüzlerden sunmakta kullanılır.

Çoğu durumda, isme dayalı sanal konaklar birçok sanal konağın tek bir IP adresi/port çiftini paylaşmasını sağladığından daha kullanışlıdır. Neyi kullanacağınıza karar vermek için İsme dayalı ve IP’ye dayalı Sanal Konaklar bölümüne bakınız.

top

Sistem gereksinimleri

IP’ye dayalı deyince, sunucunun her IP’ye dayalı sanal konak için ayrı bir IP adresi/port çiftine sahip olduğunu anlıyoruz. Bunun olması için, makine ya çok sayıda ağ bağlantısına sahiptir ya da makinede, günümüzde çoğu işletim sistemi tarafından desteklenen sanal arabirimler ve/veya çok sayıda port kullanılıyordur. (Sanal arabirimlerle ilgili ayrıntılar için sistem belgelerinize bakınız; bu konu genellikle IP rumuzları (ip aliases) olarak geçer ve ayarlamak için genellikle "ifconfig" komutu kullanılır.)

Apache HTTP Sunucusu terminolojisinde, tek bir IP adresinin çok sayıda TCP portuyla kullanımı IP'ye dayalı sanal konak desteği olarak bilinir.

top

Apache nasıl ayarlanır?

Çok sayıda konağı desteklemek üzere Apache iki şekilde yapılandırılabilir. Ya her konak için ayrı bir httpd süreci çalıştırırsınız ya da tüm sanal konakları destekleyen tek bir süreciniz olur.

Çok sayıda süreç kullanıyorsanız:

Tek bir süreç kullanıyorsanız:

top

Çok sayıda sürecin yapılandırılması

Her sanal konak için ayrı bir httpd yapılandırması oluşturulur. Her yapılandırmada, o süreç tarafından sunulacak IP adresi (veya sanal konak) için Listen yönergesi kullanılır. Örnek:

Listen 192.0.2.100:80

Burada konak ismi yerine IP adresi kullanmanız önerilir (ayrıntılar için DNS ile ilgili konular belgesine bakınız).

top

Sanal konaklar tek bir sürecin yapılandırılması

Bu durum için, ana sunucu ve sanal konakların tümüne gelen istekler tek bir httpd süreci tarafından karşılanır. Yapılandırma dosyasında, her sanal konak için, farklı değerlere sahip ServerAdmin, ServerName, DocumentRoot, ErrorLogveTransferLog veya CustomLog yönergeleri içeren ayrı birer VirtualHost bölümü oluşturulur. Örnek:

<VirtualHost 192.168.1.10:80>
  ServerAdmin bilgi@example.com
  DocumentRoot "/siteler/belgeler/ecom"
  ServerName example.com
  ErrorLog "/siteler/gunlukler/ecom/hatalar.log"
  CustomLog "/siteler/gunlukler/ecom/erisim.log" combined
</VirtualHost>

<VirtualHost 192.168.1.20:80>
  ServerAdmin bilgi@example.org
  DocumentRoot "/siteler/belgeler/eorg"
  ServerName example.org
  ErrorLog "/siteler/gunlukler/eorg/hatalar.log"
  CustomLog "/siteler/gunlukler/eorg/erisim.log" combined
</VirtualHost>

<VirtualHost> yönergesinde konak ismi yerine IP adresi kullanmanız önerilir (ayrıntılar için DNS ile ilgili konular belgesine bakınız).

Belli bir IP adresi veya port kullanımı bunların joker eşdeğerlerine göre daha yüksek öncelik sağlar ve eşleşen bir sanal konak da genel sunucuya göre öncelik alır.

Süreç oluşturmayı denetleyen yönergeler ve bir kaç başka yönerge dışında hemen hemen tüm yapılandırma yönergeleri VirtualHost bölümleri içinde kullanılabilir. Bir yönergenin VirtualHost bölümlerinde kullanılıp kullanılmayacağını öğrenmek için yönerge dizinini kullanarak yönergenin Bağlam’ına bakınız.

suEXEC sarmalayıcısı kullanıldığı takdirde SuexecUserGroup yönergesi de bir VirtualHost bölümü içinde kullanılabilir.

GÜVENLİK:Günlük dosyalarının yazılacağı yeri belirlerken, Apache’yi başlatan kullanıcıdan başka kimsenin yazamayacağı bir yerin seçilmesi bazı güvenlik risklerini ortadan kaldırmak bakımından önemlidir. Ayrıntılar için güvenlik ipuçları belgesine bakınız.

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

top

Yorumlar

Notice:
This is not a Q&A section. Comments placed here should be pointed towards suggestions on improving the documentation or server, and may be removed by our moderators if they are either implemented or considered invalid/off-topic. Questions on how to manage the Apache HTTP Server should be directed at either our IRC channel, #httpd, on Libera.chat, or sent to our mailing lists.